Szachtar Donieck, Feyenoord i Legia Warszawa wykorzystują mecze Ligi Europy w Polsce i Rotterdamie do wykorzystania społecznej siły piłki nożnej. Zarówno w stolicy Polski, jak i w Rotterdamie, wokół meczów organizowane będą wspólne akcje sportowe, które mają na celu pomoc lokalnej młodzieży, a w szczególności młodym uchodźcom z Ukrainy.
Życie z konsekwencjami wojny na Ukrainie
W ostatnią środę rano w szkole podstawowej na warszawskiej Pradze Północ było inaczej niż zwykle. Zamiast zwykłej lekcji, około trzydziestu pięciu uczniów przez półtorej godziny pracowało w pocie czoła pod okiem trenerów z Feyenoordu, Szachtara Donieck i Legii Warszawa. - Są to głównie dzieci z Ukrainy, które uciekły ze swojej ojczyzny. Często mieszkają z matką w Warszawie, podczas gdy ich ojciec nadal przebywa na Ukrainie - mówi Ton Strooband, kierownik ds. społecznych w Feyenoordzie.
Trochę zapomnienia w trudnym czasie
Po południu zaplanowano specjalny trening na stadionie Legii Warszawa przy ul. Wojska Polskiego. Ukraińskie dzieci przyjeżdżają tam co tydzień na treningi. - Wszystkie dzieci, które tu widzimy, nie mają zbyt dużego kontaktu ze swoimi ojcami i żyją codziennie ze skutkami wojny w swojej ojczyźnie - wyjaśnił Strooband. - Dlatego poprzez nasz wspólny trening piłkarski dziś i jutro chcemy sprawić, aby choć na chwilę zapomniały o tym nieszczęściu. I sądząc po zadowolonych twarzach, udało nam się to. Taka jest siła piłki nożnej.
Współpraca z Szachtarem Donieck
W 2022 roku Feyenoord i Szachtar Donieck również współpracowali. Kluby zorganizowały dzień sportu dla ukraińskich dzieci, które w tym czasie były pod opieką w różnych obiektach głównego sponsora Europarcs. A zaledwie kilka miesięcy temu Fundacja Feyenoordu przyczyniła się do kampanii Football Powers Up Ukraine. Dzięki niej kilka europejskich klubów pomogło w zebraniu generatorów prądu dla Ukraińców.
Wsparcie dla klubu
- Feyenoord utrzymuje bliskie więzi z Szachtarem Donieck od 2017 roku. Od tego czasu zorganizowaliśmy już wspólnie kilka znaczących działań w zakresie pomocy społecznej dla ukraińskich dzieci i ich rodziców - powiedział Strooband. - Wspólnie znamy też również Legię Warszawa dzięki European Football for Development Network (EFDN). To wspaniałe, że możemy teraz pracować razem, aby pomóc dzieciom i młodzieży, które jej potrzebują. W tym tygodniu w Warszawie, a w przyszłym tygodniu w Rotterdamie.
Komentarze (0)