4 stycznia 2011 roku zmarł Coen Moulijn, dla wielu, najwybitniejszy zawodnik w historii Feyenoordu. Był znany w ze swoich spektakularnych i często niepowtarzalnych akcji na flankach. Ulubieniec publiczności otrzymał zaszczytny przydomek "Mister Feijenoord". Zmarł 4 stycznia 2011 roku w wyniku udaru mózgu. Jego pomnik stoi przed De Kuip.
Drobnej budowy Coen Moulijn zadebiutował w wieku siedemnastu lat w rotterdamskim klubie Xerxes. Latem 1955 roku Feijenoord kupił dryblera za 28 000 guldenów. W tamtym czasie była to duża suma. Dzięki tej kwocie klub z południa miasta wyrwał zawodnika z rąk rywala - Sparty.
Mecz u siebie z MVV 18 września 1955 roku był jego pierwszym meczem w czerwono-białej koszulce. Ulubieniec publiczności przyciągnął na De Kuip dziesiątki tysięcy ludzi. W pierwszych latach swojej kariery Moulijn mógł niemal samodzielnie rozstrzygać losy meczu. A ludzie przychodzili na stadion dla jego spektakularnej gry. Na początku lat sześćdziesiątych zabiegała o niego sama FC Barcelona. Dostał nawet czek in blanco. Jednak Moulijn dostrzegł w nim tylko miłość do Feyenoordu i pozostał w Rotterdamie.
W 1970 r. Moulijn wygrał finał Pucharu Europy z Feijenoordem. Stało się to kosztem szkockiego Celticu. Kilka miesięcy później, po tym sukcesie, drużyna zdobyła nawet Puchar Interkontynentalny, pokonując Estudiantes de la Plata. Moulijn rozegrał w sumie 487 meczów ligowych dla Feijenoordu na przestrzeni 17 sezonów. Nadal znajduje się na szczycie tej listy.
Moulijn pięciokrotnie zdobył mistrzostwo Holandii z Feijenoordem i był świadkiem, jak klub z Rotterdamu wyrósł na europejską potęgę. W czasie swojej aktywnej kariery piłkarskiej, w 1961 roku założył sklep z modą damską i męską na Langenhorst w Rotterdamie. Prowadził ją przez pół wieku, aż do śmierci.
W latach 1957-1969 Moulijn zagrał też około czternastu spotkań w reprezentacji Holandii (4 gole). Ikona Feyenoordu swoimi dryblingami była zmorą przede wszystkim belgijskiego przeciwnika Eddy'ego Wautersa. Dokonał tego podczas meczu Holandia-Belgia w 1959 roku na własnym stadionie w Rotterdamie. Wynik był 9-1. Jednak jedyną osobą, która nie wiwatowała, był premier Holandii. Siedział obok belgijskiego ambasadora...
W październiku 2009 roku ukazała się biografia Moulijna. Wykonano również naturalnej wielkości pomnik rotterdamskiego bohatera. Pomnik ten znajduje się na dziedzińcu De Kuip. Do ostatnich lat życia Coen oglądał mecze Feyenoordu na De Kuip z trybun. W Nowy Rok 2011 Coen Moulijn doznał ataku serca. Zmarł trzy dni później w wieku 73 lat. Moulijn miał jednego syna, którego nazwał na cześć francuskiego mistrza Raymonda Kopy. Ale jego syn zmarł kilka miesięcy wcześniej.
Mecze w Feyenoordzie: 487
Bramki w Feyenoordzie: 84
Wyświetl ten post na Instagramie
Komentarze (0)