We wrześniu Feyenoord rozpocznie swoją przygodę w Lidze Mistrzów, a Rotterdamczycy zmierzą się z bardzo wymagającymi przeciwnikami. Różne statystyki wskazują, że Feyenoord ma jeden z najtrudniejszych terminarzy w całym turnieju. Co możemy więc oczekiwać? Czas na małe prześwietlenie wszystkich przeciwników. Dzisiaj Sparta Praga i Girona FC.
Sparta Praga
Dla Dávida Hancko, Briana Priske'a i Lukasa Babaloli to będzie najbardziej wyjątkowy skład w fazie turnieju. Wszyscy trzej mają przeszłość w Sparcie Praga, zwłaszcza trenerzy. Przybyli z Czech do Rotterdamu tego lata, więc prawdopodobnie mają jeszcze dużą wiedzę o przeciwniku, ale to samo dotyczy stylu gry i taktyki Priske.
Aby dostać się do fazy ligowej, Sparta Praga musiała przebrnąć przez trzy rundy kwalifikacyjne. Najpierw pokonali 6-2 w dwumeczu irlandzką drużynę Shamrock Rovers FC, potem minimalnie wygrali 3-4 z FCSB z Bukaresztu, a na koniec zwyciężyli 4-0 w dwumeczu z Malmö.
Lars Friis został nowym trenerem Sparty Praga, wcześniej pełniąc funkcję asystenta Priske. Ten 48-letni Duńczyk dwukrotnie sprawował rolę głównego trenera na najwyższym szczeblu. W Aalborg BK prowadził drużynę przez 22 mecze, osiągając pewną średnią punktów na mecz. W Viborg FF Friis osiągnął lepszą średnią wynoszącą 1,71, choć jego kadencja tam również była krótka i trwała tylko 34 mecze. Sparta Praga prezentuje się obecnie znacznie lepiej, odnosząc sześć zwycięstw w pierwszych siedmiu meczach sezonu.
Podobnie jak w przypadku poprzednich rywali, Peter Zwart z VI również przedstawił krótką analizę Sparty Praga w wywiadzie dla RTV Rijnmond. Co się wyróżnia, to fakt, że Czesi stosują ten sam styl gry, który przyniósł wiele sukcesów pod kierownictwem obecnego trenera Feyenoordu. - Sparta Praga gra w formacji 3-4-3, z agresywnym pressingiem. Grają dość bezpośrednio z licznymi podaniami w pionie, co często podkreśla Priske. Są również skuteczni w grze z rzutów wolnych i rożnych.
Wartość kadry: 72 mln euro
Bezpośrednie mecze: 4
Pozycja w sezonie 2023/24: 1
Lokalizacja meczu: De Kuip
Data: 11 grudnia, godz. 21:00
Girona FC
Rywal z Hiszpanii, ale mocno holenderski. W składzie jest aż czterech Holendrów: Daley Blind, wielokrotny reprezentant oRANJE oraz Gabriel Misehouy, Donny van de Beek i Arnaut Danjuma. Ale najwięcej mówiło się o sprowadzeniu utalentowanego napastnika Yaserema Asprilli, który przyszedł z Watfordu FC za osiemnaście milionów euro. Ponadto, Abel Ruiz za dziewięć milionów euro i Ladislav Kerjci za osiem milionów euro również dołączyli do Girony FC, co stanowi poważne sumy w porównaniu z poprzednimi transferami. Po udanym sezonie sprzedano napastnika Artema Dowbyka za trzydzieści milionów euro, Aleixa Garcíę za osiemnaście milionów euro i Ikera Almenę za pięć milionów euro. W kadrze Girony jest też chociażby łączony swego czasu z Feyenoordem, Bryan Gil.
Girona FC, jako część City Group, jest jak brat angielskiego zespołu. Ich wpływy są znaczące, a brat Pepa Guardioli pełni kluczową rolę w Gironie za kulisami. Z kolei Michel, będąc trenerem, stosuje filozofię zbliżoną do tej, którą wyznaje Guardiola.
- Poprzedni sezon był bardzo udany, a Daley Blind stał się jego symbolem – relacjonuje Zwart w rozmowie z lokalnym nadawcą. - Krótkie podania, gra od tyłu, zadbana technika. Jednak po owocnym roku klub stracił wielu zawodników i obecnie można odczuwać rozczarowanie, że nie znaleziono odpowiednich zastępstw dla tych graczy.
Wartość kadry: 208 mln euro
Bezpośrednie mecze: 0
Pozycja w sezonie 2023/24: 3
Lokalizacja meczu: Estadi Montilivi
Data: 2 października, godz. 18:45
POPRZEDNIE CZĘŚCI:
Komentarze (0)